دلواپسي ها را دفن كنيم ...

حقيقت امر این است که شما عزیزان با مطالعه این مقاله، در جست‌وجوی تعدادی راه‌حل برای ذهن نگران و مضطرب خود هستید و این نگرانی ذهنی شما به تلاش و کوشش بی‌ریا و صادقانه‌تان اشاره دارد و در واقع نشان‌دهنده تلاش صادقانه شماست و شما در جست‌وجوی یافتن جواب محکم و استواری برای حل مشکل نگرانی ذهنی‌تان هستید، درصورتی که به صورت دائمی و همیشگی فکر کردن و همچنین همواره نگران‌بودن، می‌تواند عوارض سنگین و غیرقابل جبرانی روی ذهن و سلامت عاطفی‌تان داشته باشد و به صورت آشکار و واضحی، سکوت و آرامش ذهنی‌تان، در اثر طغیان افکاری که در ذهن دارید، مختل می‌شود و از بین می‌رود.

بی‌شک فشارها و تکان‌هایی که به صورت روزانه به شما وارد می‌شود، می‌تواند احساسات و عواطف‌تان را از بین ببرد و شما را از نظر فیزیکی و جسمانی خسته کرده و از پای درآورد. داشتن آرامش و لطلافت ذهني و همچنين سكوت در زندگي مي تواند به صورت رويايي دور و دست نيافتني باشد.

این یک حقیقت ناگوار است که سبک و نحوه زندگی همه ما سبب می‌شود که خواه ناخواه به سمت داشتن استرس، تشویش‌ها و نگرانی‌های اجتماعی و بی‌حوصلگی و بی‌طاقتی ترغیب شویم.

لازم است بدانيم كه ذهن انسان يك دسنگاه ماشين است و به استراحت نياز دارد. علاوه بر اين، تغاب شاهد آن هستيم كه يك جنس و گونه مشخص از مردمي كه داراي خصوصيات مثل بردباري و بلوغ و كمال هستند، وجود دارند كه مي توانند به آساني جريانات و اتفاقات بالا و پايين را در رودخانه زندگي، هدايت و راهنمايي كنند.

مردم موفقی وجود دارند که با داشتن آرامش و خونسردی ذهنی، می‌توانند در هر موقعیت و پیشامدی عاقلانه‌ترین و منطقی‌ترین راه را برگزینند. مدیریت و کنترل عصبانیت و استرس، دو عامل سازنده و کلیدی هستند که می‌تواند علت اصلی بروز عصبانیت و همچنین نارضایتی ناشی از استرس را به شما نشان دهد و کمک خواهند کرد تا شخصیت‌تان را اصلاح کرده و بهبود بخشید.

*نکات کليدي در رابطه با اینکه چگونه می توانیم در موقعیت های مختلف آرام و خونسرد باشیم:‫

لحظاتی برای خلوت کردن با خود

به یک مکان آرام و ساکت بروید، هر مکانی که بتواند لحظاتی سر زنده و پر از احساسات را به شما بدهد و بتوانید لحظاتی را با خود خلوت كنيد. زیر آسمان بیکران بنشینید و با انجام اين كار مي توانيد اعصابتان را آرام سازيد و فكر و خیال های آزار دهنده را از ذهن تان دور كنيد اگر هيچ مکانی را برای خلوت کردن با خود پيدا نكرديد، در یک اتاقی که نورگیر باشد، روی صندلی راحتي بنشینيد و استراحت کنید.

با روح و روان و باطن خود صحبت کنید

منظور از روح و روان و باطن خود، هیچگونه روشنفکری روحی و معنوی یا یک چیز پنهانی و پیچیده ای نیست. اين راهکار فقط نیازمند این است که دریچه های ذهن تان را بدون حساب و کتاب و بدون قضاوت، به راحتی باز كنيد. به خودتان کمک كنيد تا تمام افکارتان را رها سازيد؛ البته این کار، خیلی ساده و آسان نیست. شما باید ببينيد که چگونه مي توانيد از طريق صحبت كردن با ذهن تان، خودتان رااز آن حالت يكنواخت و خسته كننده دوركنيد.

اینفقط مثل عبادت، تفكر و تعمق است. زماني كه اجازه دهيد افكارتان رها شود، ذهن تان آرام خواهد شد. اين يك آشكارسازي و الهام است كه شما بايد آن را درك كنيد و در مركز توجه خود قرار دهيد،هميشه آرامش و خونسردي تان را حفظ كنيد تا بتوانيد اداره آرامش ذهني و جسمي تان را در كنترل خودر درآوريد.

هنر کنترل و مدیریت عصبانیت را بیاموزید

اگر شما تعدادي مشكلات كاربردي و عملي در ارتباط با عصبانيت و تغييرات خلق و خو داردي، بنابراين خوب است كه با يك مشاور، همفكري و مشورت كنيد و از شر اين مشكلات خلاص شويد. اگر در يك لحظه عصباني و سپس بعد از آن دچار پشيماني و ندامت شديد، اصلا نگران نباشيد و براي حل مشكل تان از يك مشاور كمك بخواهيد. حالا ديگر مي دانيد كه در هر موقعيتي چگونه آرامش و خونسردي خود را حفظ كنيد. اگر چه با عادات و سبك زندگي خوب و مديريت زندگي تان از طريق تنظيم كردن اولويت و حق تقدم و همچنين آموختن مبارزه با مشكلات به صورت روزانه، مي توانيد استرس تان را كاهش دهيد و ياد بگيريد كه چگونه آرام باشيد پس دیگر هرگز نگران و دلواپس نباشید.

بخش خانواده تبيان